Autor i predavač: Nebojša Jovanović, psihoterapeut, osnivač OLI centra i OLI metoda
Zašto bi se čovek toliko uplašio života ili nečega u životu da ga uhvati panika ili anksiozni poremećaj? Najlogičniji odgovor na to je - zato što oseća da mu nedostaje neka sposobnost ili više sposobnosti, pomoću kojih bi mogao da prevlada neku izazovnu situaciju ili naizgled nerešiv problem.
Na ovom webinaru povezaćemo različite tipove anksioznosti i napada panike sa nedostacima u razvoju neke od bazičnih emocionalnih kompetencija: neutralizacije, mentalizacije, celovitosti i konstantnosti objekta, tolerancije na frustraciju i ambivalenciju, volje i inicijative. To su bazične sposobnosti za obradu i upravljanje emocijama koje možda nismo u dovoljnoj meri razvili, a koje bi nam omogućile da izađemo na kraj sa životnim problemima i pratećim emocijama koje izazivaju. Deficiti u navedenim sposobnostima izazivaju anksioznosti koje su vrlo specifične za svaku od navedenih kompetencija.
Za stručnjake koji se bave ljudima sa problemima anksioznosti i panike važno je da mogu da prepoznaju koja vrsta strahova stoji iza napada panike, koja je ključna tema vezana za njihov osećaj nesposobnosti da se nose sa životom, sa kojom vrstom životnih izazova ne mogu da se nose i što je najvažnije - koje im emocionalne kompetencije nedostaju za to. Kada zajedno sa klijentom uspeju da spoznaju sve pomenuto, bitno je da znaju kako se baš ta kompetencija koja klijentu nedostaje može razvijati u psihoterapijskom procesu.
Poznavanje ovih specifičnih grupa strahova, vrsta anksioznosti, tipičnih deficita u razvoju određenih kompetencija i načina razvoja tih kompetencija omogućava nam bolji fokus u psihoterapijskom procesu na srž problema - na ono što je ključno i na šta treba usmeriti rad sa klijentom. To može učiniti psihoterapijski proces znatno efikasnijim, jer ćemo manje lutati okolnim putevima u potrazi za suštinskim problemom.
Govorićemo i o takozvanim “kontraveštinama” koje klijenti razvijaju umesto zrelih sposobnosti, zatim o sekundarnoj dobiti (nerazvojnim koristima koje klijenti nesvesno dobijaju od korišćenja kontraveština u svrhu održavanja problema), kao i o tome kako se ti obrasci i nesvesne emocionalne dobiti pojavljuju kao otpori promeni u psihoterapijskom procesu.
- Nebojša Jovanović
Datum: 17. decembar 2024. (utorak)
Vreme: 18:00-21:00h
Webinar se realizuje online.
Cena webinara: 3000 RSD
Webinar će biti sniman i svi učesnici će dobiti snimak webinara koji je dostupan narednih 30 dana.
Nakon popunjene prijave, instrukcije za uplatu dobićete putem mejla.
Link za praćenje webinara biće poslat svim učesnicima na dan webinara, sat vremena pred početak - u 17h.
Biografiju predavača možete pročitati OVDE.
Dobro došli!